Ulaşım ve Ulaştırma


İlçemize ulaşım Şırnak ve Van'dan minibüslerle sağlanmaktadır. Coğrafi şartların güçlüğü ve mesafenin fazlalığı nedeniyle ilçemiz minibüsleri Şırnak ve Vandan en geç öğlen saatlerinde ilçemize hareket etmektedirler. Şırnak ilinin 120 Km doğusunda yer alan ilçemiz merkeze en uzak ilçedir. Bu mesafe takriben 3 saatte gidilebilmektedir.

İlçemize bağlı meskun tüm köylerimizde elektrik mevcut olup, Bölücek köyü Ballı Mezrasında elektrik 2007 yılı içerisinde; geri dönüşe açılmış olan Beşağaç ve Gökçe köylerine de elektrik getirilmiştir.

Bölücek, Güneyyaka, Ortalı, Gökçe ve Beşağaç Köyleri hariç diğer köylerde telefon olup; Beşağaç, Bölücek, Güneyyaka ve Ortalı köylerinde Mobil telefon sistemi kurulmuştur.İlçemizde Türk Telekom mevcut olup, ilçe merkezinde ve Mezra Beldesinde ADSL (İnternet) hizmetleri getirilmiştir.

İlçemizde kanalizasyon % 60 oranında yapılmıştır.
İlçemizin yıllardan beri yaşadığı su sorununun ilçemizde yaşanan en büyük sıkıntıydı. Ancak BELDES kapsamında ilçemizin içme suyu sorununun giderilmesi için sağlanan 164.000,00YTL ödenekle ve Belediyemizin kendi katkıları ile personel çalışmaları sonucunda ilçemize 15 km. mesafede bulunan kasaplar çeşmesinden içme suyu temin edilerek 2007 Yılı sezon sonunda içme suyu iletim hattımız bitirilmiş ve ilçemizdeki mevcut su deposuna bağlantı işlemi gerçekleştirilerek ilçeye içme suyu verilmiştir. Ancak yapılan yeni içme suyu sağlıklı bir şekilde ilçeye verilmesi için 500 Tonluk bir su toplama deposuna ihtiyaç duyulmaktadır. Belirtilen tonajda bir içme suyu deposunun yapılması halinde ilçemizde içme suyu köklü çözüme kavuşturulmuş olacaktır.

İlçe merkezinde ve Köylerde 1497 telefon ve 344 internet (ADSL) abonesi bulunmakta olup, Türktelekom, Turkcell, Vodafone’ in baz santralleri mevcuttur.Copyright © 2024 | Beytüşşebap Belediyesi